Ekonomi

Erdemir’in Ayşe adlı yüksek fırını 50 bininci dökümünü gerçekleştirdi

Yassı çelik üreticisi Erdemir, 1 No’lu yüksek fırını Ayşe’nin bugün 50.000’inci dökümünü yaptığını açıkladı. Ayşe’nin 15 Mayıs 2008 tarihinden bu yana toplam 26,5 milyon ton sıvı ham demir ürettiği de açıklandı.

Konuyla ilgili şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

“OYAK Maden Metalürji şirketlerinden Erdemir tarafından inşa edilen Türkiye’nin ilk yerli yüksek fırını Ayşe, devreye alındığı günden bu yana Türkiye ekonomisi için üretime devam ediyor. Toplamda 26,5 milyon ton sıvı ham demir üretildi. 4 Ağustos 2023’te 50.000’inci dökümün yapıldığı fırın.

Erdemir, devreye alındığı günden bu yana planlı bakımlar dışında üretimine devam eden ancak ekonomik ömrünü tamamlamış olan 1. yüksek fırınını 2006 yılında yenileme kararı aldı. Türkiye’nin ilk yerli yüksek fırını olan Ayşe, tasarımından devreye alınmasına kadar her aşamada Erdemir mühendis ve personelinin emeği ile yeniden inşa edildi.

Erdemir’in mühendislik tecrübesinin, proje yönetimi tecrübesinin ve yetkin insan kaynağına olan güveninin en önemli göstergesi olan 1. yüksek fırın Ayşe, 2008 yılından bu yana üretime devam ediyor. Tesis ‘Reline’ denilen duraklara ihtiyaç duymadan 50.000’inci döküme ulaşıyor. yüksek fırınların belirli sürelerle durdurulması, refrakter değişimi, mekanik ekipmanların bakımlarının yapılması ve gerektiğinde otomasyon kontrol sistemlerinin modernize edilmesi, ilk yerli fırının tasarım başarısını ve verimini ortaya koymaktadır.”

haber-dogansar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu