Haber

UNCTAD: Gazze’deki abluka nedeniyle ekonomi durma noktasına geldi

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), yıllardır süren ablukanın Gazze nüfusunun yüzde 80’ini uluslararası yardıma bağımlı hale getirdiğini bildirdi.

UNCTAD’ın raporuna göre siyasi sıkıntılar, İsrail’e bağımlılığın artması ve barış sürecinin durması Gazze’de ekonominin 2022’de durma noktasına gelmesine neden oldu.

İsrailli yerleşimcilerin toprak ve doğal kaynaklara el koyması, bölgedeki yoksulluk, finansal alanın daralması, dış yardım ve borçların azalması ekonomik durumu etkiledi.

Filistin’in gayri safi milli hasılası 2022’de yüzde 3,9 artmasına rağmen kişi başına düşen milli gelir, Kovid-19 salgını öncesindeki seviyenin yüzde 8,6 altında kaldı.

Abluka altındaki topraklarda işsizlik yüzde 24 seviyesinde kalırken, bölge nüfusunun yüzde 40’ı insani yardıma muhtaç durumdaydı.

Oslo Anlaşmalarının üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen iki ülke arasında umut edilen yakınlaşma işgal politikaları nedeniyle gerçekleşmedi ve Filistin’de kişi başına düşen milli gelir İsraillilerin gelirinin yüzde 8’ine tekabül etti.

Filistin ekonomisinin İsrail’e “zorunlu bağımlılığı”

Rapora göre, yüksek üretim, süreç maliyetleri ve ticari engeller Filistin ekonomisinde ticaret açığı yarattı ve ülke “zorunlu olarak” İsrail’e bağımlı hale geldi.

Filistin 2022’de dış ticaretinin yüzde 72’sini İsrail ile yapmak zorunda kaldı.

Kısıtlamalar, operasyonlardaki yıkımlar ve teknolojik ürünlere uygulanan ithalat yasakları Gazze ekonomisini boşalttı.

Raporda, yıllardır süren abluka nedeniyle Gazze nüfusunun yüzde 80’inin uluslararası yardıma ihtiyaç duyduğu, hareket kısıtlamalarının da sağlık ve diğer temel hizmetlere erişimi engellediği belirtildi.

Raporda, “Dünyanın en yoğun nüfuslu yerlerinden biri olan Gazze’de 2022’de yaşamak, yarı yarıya elektriksiz ve temiz suya veya düzgün bir kanalizasyon sistemine yeterli erişimden mahrum kalmak anlamına geliyordu.” ifadesine yer verildi. İfadesi yer aldı.

habercatalzeytin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu