Haber

Pakistan Büyükelçiliği’nde ‘Keşmir Kuşatma Günü’

Pakistan Büyükelçiliği’nde ‘Keşmir Kuşatma Günü’

Hindistan’ın Cammu Keşmir’in özel statüsünü kaldırmasının 4. yıl dönümü olan 5 Ağustos 2019’da Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde ‘Keşmir Kuşatma Günü’ anma programı düzenlendi.

Pakistan Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Abbas Sarwar Qureshi, Stratejik Niyet Enstitüsü (SDE) Lideri Güray Alpar, AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk ve davetliler Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde düzenlenen anma programına katıldı. Programda hayatını kaybeden Keşmirliler için dualar edildi. Pakistan Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Abbas Sarwar Qureshi, “Keşmir mücadelesi şimdi 05 Ağustos 2019 öncesine göre daha canlı ve daha güçlü. Keşmirliler bugün Birleşmiş Milletler tarafından kendilerine vaat edilen meşru kendi kaderini tayin hakkını elde etme konusunda daha kararlılar. , Pakistan ve Hindistan.”

Qureshi, Pakistan-Türkiye ikili ilişkilerinin olumlu gidişatından duyduğu memnuniyeti de dile getirerek, iki ülke arasındaki bağların güçlenerek devam edeceğinin altını çizdi.

Milletvekili Burhan Kayatürk, uluslararası toplumun talebine rağmen Hindistan’ın Keşmirlilerin yasal kendi kaderini tayin hakkını reddettiğini belirterek, “Birleşmiş Milletler ve Hindistan liderliği tarafından Keşmir halkına kendi kaderini tayin hakkı sözü verildi. Ancak verilen sözler 70 yıl geçmesine rağmen yerine getirilmedi.Haklı özgürlük.Türk milleti her zaman Keşmirli kardeşleriyle omuz omuza olmaya devam edecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu